Kəskin İnsultda İrəliləmiş Dəstək (KİİD) təlimi
0.00(0)
Ümumi məlumat
“Kəskin İnsultda İrəliləmiş Dəstək - KİİD” təlim kursu Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzi, Nevroloqların Milli Assosiasiyası və Azərbaycan Uşaq Nevroloqları Assosiasiyasının təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə hazırlanmış e-kursun birinci moduludur.
Kursun məqsədi
İnteraktiv müzakirələr, praktiki seminarlar, multimedia (kompüterləşdirilmiş video kliplər) və standartlaşdırılmış xəstələrdən (müxtəlif insult sindromları rola girərək təqdim edən xüsusi təlimatçı-instruktorlar) istifadə edərək, bu kurs insultun differensial diaqnostikasının müzakirəsini, beş əsas insult sindromunun sürətli tanınmasını, irəliləmiş neyroradioloji görüntüləməni əhatə edir.
Kursda əhatə olunan mövzular
Kurs həmçinin NİHSS (Milli Sağlamlıq İnsultunun Şkalası) və Cincinnati Xəstəxanayaqədər İnsult Şkalasının tətbiqi, kəskin işemik insultlu xəstələrdə tromboektomiya və trombolitik terapiyanın istifadəsi ilə bağlı nəzəri və praktik məsələləri, seçilmiş terapiyanın fəsadlarının qarşısının alınması, kəskin dövrdə reabilitasiya, diaqnostik qiymətləndirmə, ikincili insultun qarşısının alınması strategiyaları və xəstə və ailəsi üçün evə yazılmanın planlaşdırılması və xəstəxanada insult xəstələrinə kəskin qayğı da daxil olmaqla geniş spektr mövzuları əhatə edir.
Auditoriya
Bu kurs həm təcrübəli nevroloqlar, reanimatoloqlar, terapevtlər, təcili tibbi yardım həkimləri, radioloqlar, reabilitoloqlar, həm də gənc həkimlər, rezident-həkimlər, tibb bacı və qardaşları, habelə insult mərkəzlərində və ya insult keçirmiş xəstələrə qayğı göstərən şöbələrin tibbi heyəti üçün nəzərdə tutulub.